Ana içeriğe atla

Hindistanın Yazılım Başarısı-India's Software Success

Hindistan: Çok tanrılı dinleri,kalabalık nüfusu, bizlere çok garip gelen yaşam tarzları ve daha birçok garipliklerle dolu bir ülke. Refah düzeyinin yüksek olmadığı,yoganın merkezi,ineklere tapılan bir yer.Tapınaklarıyla,Tac Mahal'iyle,mağaralarıyla turistik ögeleri içinde bulunduran ülke.Ayrıca dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi konumunda olduğunu da belirtelim.

Hindistan'ı diğer ülkelerden ayıran ve şu aralar daha çok bu konu üzerine düşülen bir şey var. O da Hindistan'daki YAZILIM başarısı.

Bu adamlar yazılım konusunda o kadar ileriye gittiler ki tüm dünya bunun araştırmasını yapıyor.Araştırmasını yapıyorum derken abartmıyorum gerçekten de bazı üniversitelerde bu konuyla alakalı çalışmalar yapılıyor.Çünkü adamlar bu işte çok büyük bir atılım gösterip zirveye yerleştiler diyebiliriz.Günümüz dünyasını belki de en önemli teknolojisi "Bilgi Teknolojisi" ve Hintliler bu işi gerçekten iyi yapıyorlar.

1970'li yıllarda ülkede ithal edilen donanımlarının yazılımı ile bu iş Hindistan'da başladı. Batılı şirketlerin dikkatini ise 1980'li yıllarda dikkatini çekti.Yani öyle üç-beş senelik bir mevzusu yok daha uzun bir geçmişi var bu olayın. Ülkede refah seviyesi yüksek olmadığı için ABD'li yazılım şirketleri bundan yararlanarak ucuz iş gücünün de yardımıyla yazılım şirketlerini burada kurdular. O zamanlarda ABD'li bir yazılımcının yıllık kazancı 80 ile 100 bin dolar arasında değişiyordu aynı işi yapan Hintli yazılımcının ise bu kazancı yaklaşık 3 bin dolar oluyordu. Aradaki uçurum ve en önemlisi yazılım konusunda başarılı insanlar vasıtasıyla bu işin burada yapılmasına olanak sağladı.

.Haliyle sektörün gelişmesiyle bu yazılım işi daha çok önem kazandı. Hintli yazılımcılar bu gelişimin sonucunda ürettikleri yazılımları ihraç etme girişiminde bulundular. Çünkü ülke dışına bu işi iyi pazarlamayı başarırlarsa çok önemli bir katkısının olacağını öngörmüşlerdi. 

1990'lı yıllarla birlikte ivme daha fazla yukarıya doğru tırmanmaya başladı. Öyle ki yapılan ihracatlar 2 katına çıkmıştı. 90'lı yılların başlarında yıllık büyüme oranı %50'lere ulaşmıştı. Artık bu sektör Hindistan için çok önemli bir döviz kapısı olmuştu.Çünkü yıllar geçtikçe bu alanda gelişmeler artıyor ve Hindistan'ın ülkelere ihracatı artmaya devam ediyordu. 1995 yılına gelindiğinde sektörü
n büyüklüğü 2 milyar dolar olarak biliniyordu ve 2001 yılına gelindiğinde ise bu rakam 12 milyar dolara kadar çıkmış oldu.Yani 6 sene içinde 6 kat büyüdü.


Günümüze baktığımız zaman ise Hindistan'da yaklaşık 5 bin ten yazılım firması faaliyet gösteriyor. Bunların %60'ı yerli firmalar. İhracatının ise %70'ini ABD'ye %14'ünü ise İngiltere'ye geri kalan kısmını da diğer Avrupa ülkelerine yapıyor. 650 bin kişi istihdam ediliyor bu sektörde ve milli gelire %2'lik bir katkısı var. Bu şirketler yılda 30 milyar dolar ciro yapıyorlar.Yazılım sektörü için 150'den fazla üniversitede, 500'den fazla enstitüde bu konu için profesyonel insanlar yetiştiriliyor.

Bu insanlar büyük bir özveriyle bu işi çok iyi yerlere taşıdılar. Devlet ve işletmeler el ele vererek dünyada yazılım konusunda zirveye yerleştirdiler. Artık Hindistan denilince akıla sadece yoga,çok tanrılı,inek gelmiyor. Adamlar günümüz dünyasının en önemli ihtiyacı haline gelen teknolojik aletlerin çalışmasında yazılım işini diğer ülkelere nazaran çok iyi  yaptılar ve tüm dünya bu konuda örnek oldular. Genç nüfusumuz oldukça yüksek olması hepimizin bildiği bir konu.Ülkemizde de yazılım konusunda çok başarılı insanlar olduğuna eminim.Günümüzün ve gelecekteki dünyanın en önemli sektörlerinden biri olan ve olmaya devam edecek olan bu işin devletin desteği ve doğru insanlarla ülkemiz açısından daha iyi yerlere gelmesini temenni ediyoru.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ADALET- JUSTİCE

Son günlerde ülkeyi oldukça meşgul eden bir mesele var. Sabah kalktığımızda haberlerde, akşam haberlerde, gün içinde sosyal medyada gezinirken iki haberden birinde karşımıza çıkıyor. Çıkmalı mı? Tabiki çıkmalı. Çünkü bu haber günlük haber niteliğinde değil yaklaşık bir ay süreli bir haber niteliğinde. Peki ne bu haber? Anamuhalefet partisi başkanının lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ADALET YÜRÜYÜŞÜ! CHP milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanması sonucu böyle bir karar alarak Ankara'dan İstanbul'a bir yürüyüş başlattı. Sayın Enis beyin suçu MİT tırları haberini yapan Can Dündar'a casusluk etmesiymiş. Biz böyle biliyoruz. Öncelikle Can Dündar'ın yaptığı haber tamamen skandaldır ki devletin bu tutumu doğrudur. Gazeteci olmak her haberi yapmak, devletin sırları olması gereken bulguları da haber değerine koyup halka sunmak değildir. Bir gazeteci elbette çarpıcı haberler yapmalı, yazılmayanı yazmalı, özgür olmalı fakat eğer bu haberler devleti zarar verecek duruma ge…

YGS İntiharı

Yanılmıyorsam iki veya üç gün önce üniversiteye giriş aşamasının ilk sınavı olan YGS açıklandı. Kimisi aldığı puandan memnun oldu kimisi barajı geçemedi kimisi de umutlarını bir sonraki seneye bıraktı. Barajı geçenler LYS'ye çalışmaya başladı bir üniversite kazanıp hayatlarını kurtarabilmek ümidiyle. Geçemeyenler ise ya bıraktılar artık okuma işini hayata atılma düşüncesine kapıldılar ya da bir sonraki seneye kendilerine hazırlamaya koyuldular. Puanını beğenmeyen kesim de daha iyi hazırlanıp tekrar deneyecek şansını.

Bu adaylar sınava giren adaylar bir de giremeyenler var malum. Saat farkı sebebiyle sınavı kaçıranlar.Herkesin hala gözünün önüne gelir 1 dakikalık fark ile sınav yerine geç kalıp içeri alınmayan öğrencinin ağladığı görüntüler. Gerçi o bir senesini kaybetti ama Haluk Levent bu kaybolan senesinin telafisi için bir senelik dershane masraflarını karşılayacağını duyurdu. Bir nebze de olsa bu sınavı kaçıran aday için iyi bir haber olabilir. Televizyonda çok görmüştük YGS g…

Galatasaray-Fetö - a football team

Herkes yanılgıya düşebilir. Bir gün yüzüne güleni ertesi gün arkandan konuşurken yakalayabilirsin. İşbirliği yaptığın insanı ertesi gün işini bitirmek için kuyunu kazarken görebilirsin. Önemli olan dostunu işbirliği yapacağın insanı iyi seçmek. Dostunu iyi seçtin diyelim oldu ya günün birinde çıkarlarınız farklı oldu ve anlaşmazlık yaşandı yollar ayrıldı. Zararın neresinden dönersek kârdır mantığıyla hareket ederek eski dostunu düşman gibi karşına alırsın. O senin arkandan konuşur sen onun arkandan konuşursun bu mesele böyle gider. Sonuç olarak ise eğer sana yanlışını gördüğün birini ya da dediğim gibi çıkar ilişkisinde anlaşmazlığa düştüğün birinin yanında olmayı istemezsin.

Dün bir kongre vardı Lütfi Kırdar kongre merkezinde. Galatasaray yinetikinin mali açıdan ibra edilip edilmemesi hakkında bir kongreydi. Yönetimin yanlış politikaları Galatasaray takımını başarısızlığa sürdüğü çok açık bir şekilde görülüyor şu son 2 senede. Ederi verilen bonservis parasıyla eşdeğer olmayan bir sür…