Ana içeriğe atla

YGS İntiharı

Yanılmıyorsam iki veya üç gün önce üniversiteye giriş aşamasının ilk sınavı olan YGS açıklandı. Kimisi aldığı puandan memnun oldu kimisi barajı geçemedi kimisi de umutlarını bir sonraki seneye bıraktı. Barajı geçenler LYS'ye çalışmaya başladı bir üniversite kazanıp hayatlarını kurtarabilmek ümidiyle. Geçemeyenler ise ya bıraktılar artık okuma işini hayata atılma düşüncesine kapıldılar ya da bir sonraki seneye kendilerine hazırlamaya koyuldular. Puanını beğenmeyen kesim de daha iyi hazırlanıp tekrar deneyecek şansını.

Bu adaylar sınava giren adaylar bir de giremeyenler var malum. Saat farkı sebebiyle sınavı kaçıranlar.Herkesin hala gözünün önüne gelir 1 dakikalık fark ile sınav yerine geç kalıp içeri alınmayan öğrencinin ağladığı görüntüler. Gerçi o bir senesini kaybetti ama Haluk Levent bu kaybolan senesinin telafisi için bir senelik dershane masraflarını karşılayacağını duyurdu. Bir nebze de olsa bu sınavı kaçıran aday için iyi bir haber olabilir. Televizyonda çok görmüştük YGS günü ÖSYM'nin bu sene yürürlüğe koyduğu 15 dakika önce sınav yerinde olma kuralı sebebiyle geç kalanları. Bu durum yüzünden birçok aday sınav yerine geç kalmış ve içeriye alınmamışlardı. Yani koskaca bir seneleri boşa gitmiş bütün emekleri hiçe sayılmıştı. Özellikle bu kuralın çokça televizyonlarda gündeme gelmediği de çok açıktı. Çünkü ben de sınav akşamı haberlerde bu durumları görünce öğrenmiştim böyle bir şey olduğunu.

Gelelim konumuza bugün çok kötü bir haber paylaşıldı. YGS sınavına geç kalan bir kız intihar etti. Bir dakika geç gelmesi sebebiyle sınavı kaçırmış ve 3 haftadır bunalımda olduğunu ailesi açıklamış. Zaten daha 18 yaşındaki bünyelere yüklenen bu sınav daha doğrusu bu sınav baskısı bir dakika farkı ile geleceğin kaçmasıyla bunalıma sürüklemesi çok normal. 18 yaşındaki bu sınava girecek olan kişilere sürekli yapılan bir baskı bu baskı yapılmasa bile hissedilen bir durum haline geliyor. Çünkü bu sınava bel bağlayıp hayatını kurtarma ümidiyle bakıyor herkes bu duruma bakmak zorunda kalıyor.Hal böyle olunca bir dakikalık fark ile kaçırılan sınavlar bugün alınan acı haberlerle son bulabiliyor.

Bugün hayatını kaybettiğini öğrendiğimiz bu genç arkadaşımızın ailesine sabırlar diliyorum.Gerçekten kolay değil bu sınava girebilmek hazırlanabilmek. Hazırlanıp her şeyi hallettikten sonra elde olmayan sebeplerden dolayı da bu sınava giremeyince insan bu gibi durumlar maalesef ki olabiliyor. Herkes rahat değil herkes istediği hayatı yaşayamıyor hayat herkese eşit sunmuyor kendini.Kendini eşitlemek isteyenler,hayatını kurtarmak isteyenlerde bu sınavlara bel bağlıyorlar.Ama gel gör ki bir dakikalık bir gecikme senin senenin kaybolmasına neden oluyor.Bu kuralı koyanların belki umurlarında olmuyor ki belki ama sırf bir dakika geç kaldı diye bir hayatın yok olup gitmesine neden olabiliyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ADALET- JUSTİCE

Son günlerde ülkeyi oldukça meşgul eden bir mesele var. Sabah kalktığımızda haberlerde, akşam haberlerde, gün içinde sosyal medyada gezinirken iki haberden birinde karşımıza çıkıyor. Çıkmalı mı? Tabiki çıkmalı. Çünkü bu haber günlük haber niteliğinde değil yaklaşık bir ay süreli bir haber niteliğinde. Peki ne bu haber? Anamuhalefet partisi başkanının lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ADALET YÜRÜYÜŞÜ! CHP milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanması sonucu böyle bir karar alarak Ankara'dan İstanbul'a bir yürüyüş başlattı. Sayın Enis beyin suçu MİT tırları haberini yapan Can Dündar'a casusluk etmesiymiş. Biz böyle biliyoruz. Öncelikle Can Dündar'ın yaptığı haber tamamen skandaldır ki devletin bu tutumu doğrudur. Gazeteci olmak her haberi yapmak, devletin sırları olması gereken bulguları da haber değerine koyup halka sunmak değildir. Bir gazeteci elbette çarpıcı haberler yapmalı, yazılmayanı yazmalı, özgür olmalı fakat eğer bu haberler devleti zarar verecek duruma ge…

Galatasaray-Fetö - a football team

Herkes yanılgıya düşebilir. Bir gün yüzüne güleni ertesi gün arkandan konuşurken yakalayabilirsin. İşbirliği yaptığın insanı ertesi gün işini bitirmek için kuyunu kazarken görebilirsin. Önemli olan dostunu işbirliği yapacağın insanı iyi seçmek. Dostunu iyi seçtin diyelim oldu ya günün birinde çıkarlarınız farklı oldu ve anlaşmazlık yaşandı yollar ayrıldı. Zararın neresinden dönersek kârdır mantığıyla hareket ederek eski dostunu düşman gibi karşına alırsın. O senin arkandan konuşur sen onun arkandan konuşursun bu mesele böyle gider. Sonuç olarak ise eğer sana yanlışını gördüğün birini ya da dediğim gibi çıkar ilişkisinde anlaşmazlığa düştüğün birinin yanında olmayı istemezsin.

Dün bir kongre vardı Lütfi Kırdar kongre merkezinde. Galatasaray yinetikinin mali açıdan ibra edilip edilmemesi hakkında bir kongreydi. Yönetimin yanlış politikaları Galatasaray takımını başarısızlığa sürdüğü çok açık bir şekilde görülüyor şu son 2 senede. Ederi verilen bonservis parasıyla eşdeğer olmayan bir sür…